Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri

Pulsar Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünü

Tüfek üzeri gece görüş dürbünleri hakkında yaptığımız bazı detaylı araştırma ve  inceleme sonuçlarını  bu bölümde sizlerle paylaşacağız.

 

Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri

 

Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri
Sightmark Night Reader 3 x 60 Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünü

Sightmark Night Raider 3×60 Sightmark’ın tüfek üzerine takılabilen bu gece görüş dürbünü gerek görüntü kalitesi gerek kullanım kolaylığı açısından tüfek üzerine takılabilen birinci nesil gece görüş dürbünleri arasında oldukça tercih edilen bir modeldir. Tüfek üzerine takılabilen gece görüş dürbünlerinde artık neredeyse standart hale gelen hedefleme işareti ( + ) nin yanı sıra , kullanım sırasında dürbünü gözümüzden ayırmadan kumanda etmeye yarayan kablolu uzaktan kumandası da mevcuttur. Pil yuvasına erişim kolaylığı da ergonomik açıdan bu gece görüş dürbününün artılarından biridir.

 

Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri
Yukon 2.5 x 50 Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri

Yukon  2.5×50 birinci nesil tüfek üzeri gece görüş dürbünleri arasında uzun süre kullanıcıların tercih ettiği bir ürün olmuştur. Kullanım kolaylığının yanı sıra sağlamlığı da bu tercihte etkili olmuştur. Bu gece görüş dürbününün tek handikapı pil yuvasıdır. Pil yuvasının gövde üzerinde konumlandırıldığı yer nedeni ile  pil kapağını açmaya çalışırken ciddi zorluk yaşatıyor.

 

 

Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri
ATN Tüfek Üzeri

ATN neredeyse 11 cm ye yakın objektif lensi ile tüfek üzerine takılan bir teleskopu andıran bu gece görüş dürbünü oldukça kaliteli bir ürün olmakla beraber kullanımı biraz zahmetli bir ürün. Objektif lensinin büyük olması cihaz içerisindeki görüntü yoğunlaştırma tüpüne iletilen ışık miktarı açısından ve yarattığı görüş aralığı açısından önemli avantaj sağlamaktadır.  Cihazın üzerine takılan kızılötesi ışık kaynağı cihaz gövdesinden bir miktar uzak durduğu için kızılötesi ışığın tamamını neredeyse kayıpsız göndermesini sağlıyor. Bu gece görüş dürbününün handikapı da hem cihaz için hem de kızılötesi ışık kaynağı için ayrı ayrı pil takma gerekliliği. Ayrıca kızılötesi ışık kaynağı diğer ürünlerde olduğu gibi kolayca açılıp kapatılamıyor.

 

Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri
Pulsar Sentinel GS 3×60

Pulsar Sentinel GS 3×60  Pulsar’ın yeni jenerasyon ürünlerinden. Pulsar bu ürünlerinde CF Super gen teknolojisi kullanarak bu gece görüş dürbününe de sınıf atlatmış. Bu teknoloji sayesinde görüntü oldukça berrak hale getirilmiş. Pulsar Sentinel GS 3×60 tüfek üzeri gece görüş dürbünü ergonomik anlamda da gerçek bir kullanıcı dostu ürün. Pil yuvasından ayar düğmelerine varana kadar sıkıntıya neden olabilecek herhangi bir kötü detay yok.   

 

Dijital Seri

Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri
Armasight Vulcan 3.5x-7x

 

Armasight Vulcan 3.5x-7x tamamen askeri nitelikte bir ürün. Cihazın üçüncü nesil görüntü geliştirme tüpüne sahip olması yetmiyormuş gibi üzerinde 80 mm objektif lens kullanılmış.  Bu askeri nitelikteki ürünün ABD de sadece ABD vatandaşı sivillere özel izinle satılabildiğini ve ABD dışına herhangi bir gerekçe ile çıkartılamadığını belirtmeliyiz.

 

Tüfek Üzeri Gece Görüş Dürbünleri
Pulsar Tüfek Üzeri

Pulsar Digisight N750 için bununla ne yapabilirsiniz diye değil “ bununla ne yapamazsınız “ diye sormak daha doğru olur. Tüfek üzerine takılabilen birinci nesil gece görüş dürbünleri arasında böylesine etkin görüş mesafesine ( 350 metre üzeri ) sahip bir ürün bulmak neredeyse imkansız. Cihaz içerisine yerleşik oled ekranın görüntü kalitesi çok yüksek. Üç kademeli güçlü kızılötesi ışık kaynağı , 50 mm objektif lensi ile zaten sınıf atlamış bir gece görüş dürbünü. Pulsar’ın diğital gece görüş dürbünleri arasında bu modelin yeri  bambaşka.