Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar ?

Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar ;  gece görüş dürbünleri gelişmişlik özelliklerine göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Analog gece görüş dürbünleri halihazırda dört kategoriye ayrılmaktadır.

 

Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar

Birinci nesil  ( kategori ) gece görüş dürbünleri  gen 1 olarak adlandırılan ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımını kimi ülkeler serbest bırakmışken halen birçok ülkede sivillerin kullanımına izin verilmemektedir.

Birinci ,  ikinci   , üçüncü , dördüncü nesil ( kategori ) gece görüş dürbünleri ;  gen 1 , gen 2 , gen 3 ve gen 4 olarak adlandırılmaktadır.  Bu cihazlar özellikle cihaz üzerinde yapılan kimi geliştirmelerle farklılıklar göstermektedir.

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünleri ile diğerleri arasındaki temel farklılıklar şöyle bir bakacak olursak ;

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünleri üzerlerinde bulunan infrared ( kızılötesi ) ışık kaynağına ihtiyaç duymadan çok karanlık ortamlarda çok yüksek kalitede görüş veremeyebilirler. Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil )cihazın görüntü işleme tüpü için yetersiz ( çok zayıf  ) olabilecek bir ışık dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  cihazlar için fazlası ile yeterli olabilir.

Zira birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünlerinin görüntü işleme tüpleri bir ışık kaynağını asgari 500 kat güçlendirerek göze iletmekte iken , Dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünlerinin görüntü işleme tüpleri bir ışık kaynağını asgari 3.000 kat  güçlendirerek göze iletebilmektedir. Askeri amaçla örneğin ; savaş uçaklarında kullanılan bazı modellerde bu oran 10.000 katın üzerine çıkabilmektedir.

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünlerinde kullanılan görüntü geliştirme tüplerinin kullanım ömrü yaklaşık 2.000 saat civarında iken ,  dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünlerinin görüntü geliştirme tüplerinin ömrü 15.000 saatin üzerindedir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus çevresel nedenlerle ( parlak ışığa veya yapay ışığa maruz bırakılması halinde ) görüntü geliştirme tüpünün ömrü azalabilir.

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünleri ortam ışığının çok zayıf olduğu durumlarda dürbün üzerindeki infrared ( kızılötesi ) ışık kaynağını çalıştırmak zorunda kalabilir bu da pil tüketimini hızlandırır. Oysa dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünleri bu ışığa daha az ihtiyaç duyduklarından gece görüş dürbününde kullanılan pilin ömrü çok daha uzun olur.

Gece Görüş Dürbünleri
Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar

 

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünleri üzerinde bulunan infrared ( kızılötesi ) ışık kaynaklarının da tıpkı el fenerlerinde olduğu gibi belli bir etkin mesafesi vardır. Bu mesafe 50 ile 200 metre arasında değişmektedir. Dolayısı ile Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil )gece görüş dürbünleri  üzerlerindeki infrared ışık kaynağının aydınlatabildiği alan kadar görüş mesafesine ( görüş menziline ) sahiptirler. Dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünleri ise üzerlerindeki ışığa hiç ihtiyaç duymaksızın çok daha uzun mesafe görüş ( 500 metre civarı ) sağlayabilirler.

Dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünleri  Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünlerine göre daha yüksek ayırma gücü ve kontrast değerine sahip, daha net bir görüntü sağlar.

Gece görüş dürbünleri arasındaki farklar böylesine ayrıntılar içerirken  tüm nesillerin ortak paydası sıfır ışıkta ( zifiri karanlıkta ) mutlak surette infrared ( kızılötesi ) ışığa ihtiyaç duymalarıdır.

 

Nesillere Göre  Gece Görüş Mesafeleri
Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar Nesil1- Nesil4

Nesillere Göre  Gece Görüş Mesafeleri

 

Bu noktada özellikle Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünleri için kullanışlı bir destek ürünü devreye girmektedir ;  harici infrared ( kızılötesi ) fenerler. Elde taşınabilen bu fenerleri bazı geve görüş dürbünü üreticileri tasarım açısından kendi cihazlarına monte edilebilecek şekilde geliştirmişlerdir. Örneğin Yukon firması geliştirdiği harici infrared ( kızılötesi ) fenerlerini isteğe bağlı olarak Yukon ve Sightmark marka ürünlerin üzerine ikinci ifrared ışık kaynağı olarak monte etmeye elverişli hale getirmiştir. Harici infrared ışık kaynakları gece görüş dürbünlerinin görüş mesafesini bir miktar arttırmakla beraber asıl olarak alınan görüntünün daha temiz olmasını sağlamaktadır.  Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünleri zifiri karanlıkta infrared ışık kaynağı yardımı ile normal karanlıkta infrared ışık kaynağı kullanılarak alınan görüntüden daha kaliteli görüntü verebilir.

 

Yukon İnfrared Fener
Yukon Infrared

Yukon İnfrared Fener

 

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünlerinin görüntü geliştirme tüpleri aydınlık ortamlarda veya gün ışığında çalıştırılmalarına elverişli değildir. Aydınlık ortamda ( örneğin ; aydınlatma olan iç mekanlarda çalıştırılırsa veya dış mekanlarda sokak lambaları , araba farlarına doğru çalışır durumda iken tutulursa ) birinci nesil  ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünü çalıştırılırsa  cihazın tüpünün yanmasına ve cihazın artık kullanılamaz hale gelmesine neden olur.  Oysa dördüncü  nesil ( gen4 , 4. nesil ) gece görüş dürbünlerinin birçoğu  gün ışığı da dahil her türlü ortamda çalıştırılabilmektedir. Bazı üreticiler cihazların ani ışıktan zarar görmesini önleyebilmek için ani ışık ortamında cihazların kendisini kapatmasını sağlayacak güvenlik geliştirmeleri sağlamışlardır.

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünlerinde görüntü lensin merkezinde net ve berrak iken dış tarafında hafif flu olabilmektedir buna karşılık dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünlerinde görüntünün tamamı net ve berraktır.

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil )gece görüş dürbünlerinde tüpten gelen görüntüde çok küçük siyah lekeler olabilmektedir.   Bu lekeler bir kağıda damlamış mürekkep gibi büyük hale gelmiş ise ürün arıza yapmış demektir .  Dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünlerinde bu kayıp söz konusu olmaz.

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünleri yeşil zemin üzerinde bir görüntü verirken dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünleri renkli görüntü verebilmektedir.

 

Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar
Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar / Birinci Nesil Gece Görüş

 

Gece Görüş Fotoğraf
Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar

 

Gece Görüş Dürbünü Monokrom Görüntü

 

Gece Görüş Dürbünü Örnek Fotoğraf
Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar

Monokrom ve Renkli Gece Görüş Dürbünü Örnek Fotoğraf

 

Gece Görüş Dürbünleri Arasındaki Farklar

Elbette Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil )gece görüş dürbünleri  ile dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünleri arasında bu teknik farklılıklar fiyat / performans kriterinde de ciddi uçurumlara neden olmaktadır. Şöyle ki ; dördüncü nesil ( gen4 , 4. nesil )  gece görüş dürbünlerinin fiyatları Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünü fiyatlarının asgari 15 katından başlamakta ve yukarı doğru devam etmektedir.

Birinci nesil ( gen1 , 1. nesil ) gece görüş dürbünleri dünya üzerinde çeşitli batılı ülkelerde serbestçe alınıp satılabilirken  gen2 , gen3 ve gen4 ( 2. , 3. ve 4. kategori – nesil ) gece görüş dürbünlerinin kullanımı batılı ülkelerde de kısıtlanmıştır. Satışları özel izne ( ruhsata ) tabidir. Bu ürünleri satın alabilmek için öncelikle ilgili ülkelerin yetkili makamlarında izin belgesi alınmakta ardından gece görüş dürbününün son kullanıcıya satışı gerçekleştirilebilmektedir.

Cihazların bir başka kişiye veya kuruma doğrudan satışı veya devri yasaktır. Bu nesil gece görüş dürbünlerinin ruhsat verildiği ülkenin dışına çıkartılması da yasaklanmıştır. Bu kuralın ihlali halinde eylem  “ silah kaçakçılığı “ kapsamına alınmakta ve ağır yaptırımla uygulanmaktadır.