Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

Gece görüşlü dürbün tipleri yaygın olarak ;  tek gözlü gece görüş dürbünü , çift gözlü gece görüş dürbünü , gece görüş başlığı ve silah üzeri gece görüş dürbünü şeklinde dört türe ayrılıyor diyebiliriz.

 

Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

 

Tek gözlü gece görüş dürbünleri farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde geliştirilmiş yukarıda anlatılan prensipler doğrultusunda çalışan gece görüş dürbünleridir. Dürbünün önünde bir lens , bir görüntü geliştirme tüpü ve gözle görmemizi sağlayan bir mercekten oluşur. Tüm modellerde infrared ( kızılötesi ) ışık kaynağı ve pil yunaları standart olarak bulunur. Marka ve modellere göre gece görüş dürbünlerinde kullanılan piller farklılık gösterebilir. Yaygın olarak normal kalem pil ( AA ) , ince kalem pil ( AAA ) ve CR123 denilen Lityum İyon piller kullanılır. Yine marka ve modele göre kullanılan pil sayısı farklılık gösterebilmektedir.

Gece Görüşlü Dürbün Tipleri
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

 

 

 

Gece Görüş Dürbünü Monocular
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

 

Tek Gözlü ( Monocular ) Gece Görüş Dürbünü Örnekleri

 

Çift gözlü gece görüş dürbünlerinin neredeyse tamamı aslında iki adet tek gözlü gece görüş dürbününün bir araya getirilmesi prensibi ile üretilmiş dürbünlerdir. Çift gözlü gece görüş dürbünlerinde iki objektif lens , iki görüntü geliştirme tüpü , iki mercek kullanılırken infrared ( kızılötesi ) ışık kaynağı bir adet kullanılır. Bazı modellerde opsiyonel olarak ikinci infrared ( kızılötesi ) ışık kaynağı kullanılmaktadır. Çift gözlü gece görüş dürbünlerinin tek gözlü modellere göre en önemli artısı çok geniş bir görüş açısı vermeleridir.  Şöyle de diyebiliriz ; herhangi bir yere bir gözünüzü kapatıp baktığınızda gördüğünüz açı ile iki gözünüz açık iken gördüğünüz açı farkı ne ise tek gözlü gece görüş dürbünleri ile çift gözlü gece görüş dürbünleri arasındaki farkta odur.

 

12 Bushnell Gece Görüş Dürbünü Binocular
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

Çift Gözlü ( Binocular ) Gece Görüş Dürbünü Örneği

 

Gece görüş başlıkları bilinen gece görüş dürbünlerinin elde taşınma zahmetini ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış ürünlerdir. Gece görüş başlıklarında kullanılan dürbünler normal gece görüş dürbünleridir , bu dürbünlerin kafaya takılmasını sağlayan özel başlık aparatı mevcuttur. Bu aparatın üzerine takılan gece görüş dürbününü kullanıcı dilediğinde aşağı doğru iterek gözünün tam önüne getirir ve gece görüş dürbününü ellerine ihtiyaç duymadan eller serbest halde kullanabilir.

 

Gece Görüş Dürbünü Başlıklı Model Tek Göz
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

 

Sightmark Gece Görüş Dürbünü Tek Göz Başlıklı Model Örneği

 

Gece Görüş Başlık Binocular
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

Yukon Gece Görüş Dürbünü Çift Göz Başlıklı Model Örneği

 

Silah ( tüfek ) üzerine takılan gece görüş dürbünleri de aynı prensip doğrultusunda yapılmış ürünlerdir. Silah ( tüfek ) üzeri gece görüş dürbünlerinde diğer elde taşınan veya başlık olarak kullanılan gece görüş dürbünlerinden farklı olarak hedefleme işareti ( article ) bulunabilmektedir. Silah ( tüfek ) üzeri gece görüş dürbünlerinin kimi modellerinde cihazı veya cihaz üzerinde bulunan infrared ( kızılötesi ) ışığı açıp kapatmakta kullanılan kablolu ilave kumanda aparatlar mevcuttur. Bu kablolu uzaktan kumanda sayesinde kullanıcı elini tetikten ayırmadan bu düğmeye dokunarak gece görüş dürbününü veya üzerindeki infrared  ( kızılötesi ) ışığını açıp kapatabilir. Tüfek üzeri gece görüş dürbünlerinin tüfeğe bağlanabilmesini sağlamak üzere dürbünlerin altında universal ayaklar mevcuttur. Bu ayaklar yardımı ile gece görüş dürbünü tüfeğin üzerine oturtulup vidalarından sıkıştırılarak tüfeğe sabitlenirler.

 

Sightmark Gece Görüş Dürbünü ( Riflescope ) Tüfek Üzeri
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

Sightmark Gece Görüş Dürbünü ( Riflescope ) Tüfek Üzeri Örneği

 

Gece Görüş Dürbünü Riflescope Tüfek Üzeri
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

Gece Görüş Dürbünü ( Riflescope ) Tüfek Üzeri Örneği

PulsarDijital  Gece Görüş Dürbünü ( Riflescope ) Tüfek Üzeri
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri

PulsarDijital  Gece Görüş Dürbünü ( Riflescope ) Tüfek Üzeri Örneği

 

Gece görüş gözlüğü savaş uçağı pilotlarının kullandığı uçuş başlıklarına entegre edilmiş sistemler için gece görüş gözlüğü ifadesi kullanılmakla beraber bu başlık aslında uçağın üzerinde bulunan sistemler yardımı ile çalışabildiğinden bilindik anlamda bir gözlük şeklinde değildir. Yine aynı şekilde askeri helikopter pilotlarının kullanımı için tasarlanmış gece görüş başlıkları için de gece görüş gözlüğü ifadesi kullanılmakla beraber bu ürünler de bir gözlük şeklinde değildir.

Gece görüş dürbünlerini  gözlük boyutuna indirme konusunda  Michigan Üniversitesinde yapılan bazı çalışmalar mevcuttur. Yapılan araştırmalarda bu konuda ciddi gelişmeler kaydedilse de ABD ordusunun bu teknoloji ile yakından ilgilenmesi böylesi bir ürünün yakın zamanda sivil kullanıma sunulmayacağı anlamını da taşımaktadır

 

Gece Görüş Pilot Başlığı 1
Gece Görüşlü Dürbün Tipleri
Gece Görüş Pilot Başlığı 2
Gece Görüş Başlığı

Savaş pilotları tarafından kullanılan gece görüş başlıklarına örnekler

 

 

İnsan hayatını böylesine kolaylaştıran bu ürünlerin kullanımı sırasında sağlık açısında dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı kullanım süresi olmalıdır. Bu dürbünlerle çok uzun süre ve aralıksız gözlem yapılması halinde ( görüntü işleme tüpünün göze aktardığı yüksek ışık nedeni ile ) gözde yaşarma veya daha da fazla kullanılması halinde gözde geçici körlüğe , halüsinasyon görmeye neden olabilmektedir.