Gece Görüş Dürbünü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece Görüş Dürbünü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece görüş dürbünü alırken dikkat edilmesi gerekenler bölümümüzde özellikle dikkat edilmesi gereken ayrıntılar nelerdir kısaca bunlara değinelim.

Gece Görüş Dürbünü Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Gece Görüş Dürbünü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece Görüş Dürbünü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ürünler gerek optik malzemeleri gerekse görüntü geliştirme tüplerinin hassasiyetleri nedeni ile dikkatli kullanılması ve taşınması gereken ürünlerdir.

Son yıllarda Türkiye’de yurt dışından getirilmiş ikinci el ve tamir görmüş, yenilenmiş (refurbished ) gece görüş dürbünlerine rastlanılmaya başlanmıştır. Böylesi ürünlerden uzak durmalısınız , tamir görmüş bir görüntü geliştirme tüpü kaçınılmaz bir biçimde ürünün çok kısa sürede  elinizde arızalanacağı anlamına gelir.

İnternet üzerinden ürünü görmeden yapılan satışlardan uzak durun. Zira son derece pahalı olan bu ürünler için internet üzerinden kim olduğunu ne olduğunu bilmediğiniz kişilere para göndermeyin.

 

Kullanılmış Ürünlere Dikkat

Gece görüş dürbünü alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli ayrıntılardan biri özellikle tek tük elden ürün satan bazı kimseler ürünlerin teknik özellikleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı fark ettiklerinde size satmaya çalıştıkları gece görüş dürbünleri ile  1 kilometreyi  , 2 kilometreyi  rahatça görebileceğinizi söyleyebilirler buna kesinlikle itimat etmeyin. Bu mesafelere sadece 3. Ve 4. Nesil gece görüş dürbünleri ulaşabilir.

Bazı sahtekarlar 1. Nesil gece görüş dürbünleri üzerindeki model etiketini sökerek size 1. Nesil dürbünü 2. , 3. Veya 4. Nesil ürün gibi satmaya çalışabilirler.

Gece görüş dürbünü satışı sırasında ( siz satın alırken ) dikkat etmeniz gereken bir diğer konu 2. ,3. , 4. nesil ( kategori ) gece görüş dürbünlerinin askeri niteliklerinden dolayı bırakın alınıp satılmasını bulundurulması dahi yasaktır. Böylesi bir ürüne ulaşmaya çalışmak yasal açıdan hem yurt dışında ( satın alma ve o ülkenin dışına çıkartılması tarafı ile ) hem de Türkiye’de ( satın alma , satma , kullanma , bulundurma tarafı ile ) ciddi sonuçlar doğurur. Bu konudaki yaptırımları kesinlikle hafife almayın !

Alıcılara UYARI

Gece görüş dürbününü mutlaka görün ve test amacı ile çalıştırtın. Ürün ambalajlarının marka logolu etiket ile kapalı olmasına özen gösterin ve ürünü mutlaka ilk kez yanınızda açtırın. Unutmayın açık ürün arızalı olmasa bile daha önce kullanılmış olabileceğine işaret ettiğinden risklidir. Üreticiler bu ürünlerin son kontrollerini yaptıktan sonra firma etiketi ile ambalajlarını kapatırlar. Firma etiketi yırtılmış, açılmış veya tamamen sökülmüş olan veya hiç olmayan açık ambalajlı ürünlerden uzak durunuz.

Hobi amaçlı av için gece görüş dürbünleri alacak olanlara ; Türkiye’de hobi amaçlı gece avı yasak olduğundan bu ürünleri hobi amaçlı avlanmalarda kullanmanız kesinlikle yasaktır ! Hobi amaçlı avda kullanılması etik açıdan da bir çok avcı tarafından da doğru bulunmamakta ve bu tür avlanmalara haklı olarak “ kalleş av “ demektedirler. Gece görüş dürbünleri sadece özel izinli avlanmalarda kullanılabilir.

Gece görüş dürbünü fiyatları çok farklılık göstermektedir. Gece görüş dürbünü satın alırken özelliklerini iyice incelemeli ve amacınıza hizmet edecek modeli iyi tespit etmelisiniz.

Gece görüş dürbünlerinde en çok sorulan sorulardan biri dürbünün görüş mesafesidir. Ürünlerin resmi sitelerinde verilen mesafeler fabrika verileridir, bu verilere normal koşullarda erişmek neredeyse imkansızdır. O nedenle gerçek verileri eğer mümkünse satıcısı kurumdan teyit etmeye çalışın. Çoğunlukla gerçek görüş mesafelerini satıcı kurumlar (kullanıcılardan yapılan geri bildirim ile) bilebilir. Görüş kalitesini ve görüş mesafesini (bir miktar) arttırmanın yolu kullandığınız cihazlara uygun harici infrared (kızılötesi) fenerlerle sağlanabilir.