Gece Görüş Dürbünlerinde Kısaltmalar ve Rakamlar

Gece görüş dürbünlerinde kısaltmalar ve rakamlar ne anlama geliyor ? Gece görüş dürbünlerinde nesil farkı olmaksızın tümünün üzerinde 2 x 24 , 3 x 42 , 4 x 50 , 5 x 60 5 x 105 gibi rakamlar görürüz.

Gece Görüş Dürbünlerinde Kısaltmalar ve Rakamlar
Gece Görüş Dürbünlerinde Kısaltmalar ve Rakamlar

 

Bu rakamlardan “ x “ işareti ve önündeki rakam gece görüş dürbününün yakınlaştırma ( zum ) kapasitesini ifade eder. Yani fotoğraf makinelerinde olduğu gibi  4x ifadesi yakınlaştırma kapasitesini ifade eder.

“  x “ işaretinden sonra gelen 40 , 42 , 50 , 60 , 105 rakamlar ise objektif lensinin çapını milimetre cinsinden ifade eder. Örneğin ; “ Sightmark 3 x 60 “ ifadesini gördüğümüzde bu gece görüş dürbününün  yakınlaştırma kabiliyetinin 3x , objektif lensi  çapının da  60 mm olduğunu anlıyoruz.

Gece görüş dürbünleri içerisinde bulunan görüntü işleme tüpü aracılığı ile görüntüyü aktardığından normal dürbünlerdeki kadar yüksek yakınlaştırma ( zum ) kabiliyetine sahip değillerdir.

Yüksek kaliteli bir görüntü istiyorsanız büyük bir objektif lensin yanı sıra teknik özellikleri arasında özellikle çözünürlük ( lp/mm ) değerine dikkat etmelisiniz. Bu değer yükseldikçe görüntü kaliteniz de artar.

Gece Görüş Dürbünlerinde Kısaltmalar ve Rakamlar Hakkında ;

ABC : 4. Nesil gece görüş dürbünlerinde rastlanan bir ifadedir. O gece görüş dürbününde otomatik parlaklık kontrolü sağlandığını ifade eder.

Blooming : Gece görüş dürbünlerinin ani ve parlak ışığa maruz kalması halinde ortaya çıkan duruma verilen isimdir.

BSP : Parlaklık koruması demektir. Gece görüş dürbünü oda ışığı veya araba farı gibi parlak bir ışığa maruz kaldığında Fotokatod yüzey üzerindeki gerilimi azaltıp gece görüş dürbünü tüpünün zarar görmesini önleyen özelliktir.

Diopter : Gece görüş dürbünlerinde gözün dürbün ile temas ettiği noktadaki ayarlanabilir lens düzeneğidir. Her gözün görme farklılığı vardır , kullanıcılar kendi gözlerine uygun ayarı buradan yaparlar. Nesil farkı olmaksızın her gece görüş dürbününde mevcuttur.

Lp/mm : Gece görüş dürbünleri için görüntü yoğunlaştırıcının çözünürlüğünü ölçmekte kullanılan değerin adıdır.

MilSpec : ABD ordusu tarafından belirlenen şartları yerine getiren bir cihaz olduğunu ifade eder.  ( 3. – 4. Nesil cihazlarda rastlanır )

Son yıllarda video kamera üreticileri video kameralarına gece görüş özelliği de eklemektedirler. Bu kameraların özellikleri bölümünde “ Night Shot “ ifadesine rastlarız . Bu ifade gece görüşü özelliği yardımı ile düşük ışıkta veya infrared ışığı yardımı ile zifiri karanlıkta çekim yapabilme kabiliyeti olduğu anlamına gelmektedir. Ancak bu video kameralar gerçek anlamda bir gece görüş dürbününün verdiği sonucu veremez , etkin görüş mesafeleri birkaç metre ile sınırlıdır. Bunun yanı sıra son yıllarda yaygın olarak kullanılmakta olan güvenlik kameralarının tümünde de dijital gece görüş özelliği mevcuttur. Güvenlik kameralarının etkin görüş mesafeleri video kameralarınkinden bir miktar fazla olsa da onlar da gerçek bir gece görüş dürbününün etkin görüş mesafesine ulaşamazlar.

Analog ( görüntü geliştirme tüplü ) gece görüş dürbünlerinin dışında yeni nesil olarak dijital gece görüş dürbünleri de artık yaygın olarak üretilmeye başlanmıştır.  Dijital gece görüş dürbünlerinde dürbün içerisindeki lcd ekran üzerinden görüntüyü izleyebilmekteyiz. Yine analog gece görüş dürbünlerinde olduğu gibi “ x “ işareti dürbünün yakınlaştırma kabiliyetini “ x “ işaretinden sonra gelen rakam da dijital gece görüş dürbününün lens çapını ifade eder.