Gece Görüş Dürbününden Korunmak Mümkünmüdür ?

Gece Görüş Dürbününden Korunmak Mümkünmüdür ?

Gece görüş sistemlerinin icat edilmesi ile birlikte bu ürünlere sahip muharip güçler çok ciddi bir taktik üstünlük sağlamaya başlamışlardır. Ancak bu ürünlerin yaygınlaşması ile bu taktik üstünlük kaybolmaya başlamıştır zira karşı muharip güçler de artık bu donanıma sahip olmaya başlamışlardır. Artık muharip güçler açısından gece görüş sistemleri ile gözetleme yaparken görünmeme gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Yani bir yandan karşı muharip güçleri görmeye çalışırken aynı anlayışla karşı muharip güçlere de görünmeme zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Gece görüş dürbünlerinden korunmak mümkünmüdür sorusuna ilk yanıt termal kamuflaj sistemleri ile bulunmuştur. Isıya duyarlı görüntüleme prensibine göre çalışan termal görüntüleme sistemlerinden korunmanın temel prensibi nesnenin veya objenin yaydığı ısının görünmez hale getirilebilmesi  ( hapsedilebilmesi ) esasına dayanır. Nitekim bu özelliklere sahip özel kumaşların icat edilmesi ile bu konuda ciddi aşama kaydedilmiştir. Elbette söylemeye gerek yok , bu çalışmaların en önemli müşterisi silahlı kuvvetler.

Gece Görüş Dürbününden Korunmak Mümkünmüdür ?

Gece görüş sistemleri insan gözünün göremeyeceği ortamları görmemizi sağlıyor demiştik ,  pekiyi ya gece görüş sistemleri ile bile görülmek bir risk teşkil ediyorsa görünmez hale gelmek mümkün mü ? Bu konuda çeşitli ürün geliştirmeleri mevcuttur anacak bu geliştirilen ürünler sadece askeri amaçla kullanımına izin verilen ürünlerdir. Bu firmalar arasında en öne çıkanı   Blucher Systems GmbH isimli Alman şirketidir.

Gece Görüş Dürbününden Korunmak
Gece Görüş Dürbününden Korunmak İçin Gece Görüş Kamuflaj Örtüsü
Gece Görüş Dürbününden Korunmak
Gece Görüş Dürbününden Korunmak İçin Gece Görüş Kamuflaj Örtüsü

Blucher System Kamuflaj Kıyafetleri

 

 

Blucher GmbH  yaklaşık 40 yıla yakın bir süredir askeri sektör için bireysel ve kolektif korumanın yanı sıra itfaiye , polis gibi sivil birimler için de inovasyona dayalı nihai ve ara ürünlerin üretim ve satışını yapmaktadır. Blucher GmbH talep üzerine tasarım ve imalat çözümleri de üretmektedir.

Blucher Systems GmbH ‘in elektro optik sistemlerin algısını azaltabilen nitelikte özel ürünleri mevcuttur. Blucher Systems’in ( Ghost ) hayalet adını verdiği ürünler özellikle askeri kamuflaj konusunda tüm dünyada en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Termal ve Kızılötesi keşif önleme örtüleri her türlü iklim koşulunda yaklaşık % 80 e varan oranlarda algılamayı azaltabilmektedir.